2022. október 25., kedd

Covid 19 2.

1betegseg

A COVID-19teszteliatársadalmakat,kormányokat,közösségeketésegyéneket. Itt az ideje a szolidaritásnak és az együttműködésnek a vírusleküzdéseésaCOVID-19terjedésénekmegállításárairányulóintézkedések(gyakranelőrenemlátható)következményeinekenyhítése érdekében. Az emberi jogok-beleértvea gazdasági, szociális, kulturális,polgári és politikaijogokatis-tiszteletben tartása alapvető fontosságúasikeresközegészségügyiválaszlépéshezés a világjárványból valófelépüléshez.

Az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés

Az egészségügyi stratégiáknak nemcsak a világjárvány orvosivonatkozásaivalkell foglalkozniuk, hanem az egészségügyiválaszlépésekrészeként hozott intézkedések azonnali, közép- és hosszú távú emberi jogi ésnemkonkrétkövetkezményeivel is.

A kezelésnek megkülönböztetés nélkül mindenki számárahozzáférhetőnekkell lennie, beleértve a legkiszolgáltatottabbakat és a marginalizáltakat is. Ez azt jelenti, hogymegkellszüntetnia hozzáféréselőttállóakadályokat, és biztosítani kell, hogyaz időben történő és megfelelő kezeléstnetagadjákmegafizetésiképtelenség,amegkülönböztetés-beleértve az életkort, a fogyatékosságot, a nemetésa szexuális irányultságot- miatt, vagyazért,mert a megbélyegzés megakadályozzaakezeléshezvalóhozzáférést.

Afertőzőbetegségekrevonatkozóanonimizált,egyéniadatokgyűjtéseésközzététele, legalább nem, életkor és fogyatékosság szerint,az egészségügyiellátásraadandóválaszokmegalapozásaésakésedelemáltalleginkábbveszélyeztetettekazonosításaérdekében.

Továbbiinformáció:A Covid19vakcináhozvaló hozzáférés:útmutató.

Vállalkozásés emberi jogok

Minden vállalkozásnakönállófelelőssége van az emberi jogok tiszteletben tartásában,ahogyanazt azENSZ iránymutató elvei azüzleti vállalkozások emberijogoktiszteletbentartásáravonatkozófelelősségérőlmeghatározzák, még gazdasági nehézségekvagyközegészségügyi válság idején is, függetlenül attól, hogy a kormányokteljesítik-eéshogyanteljesítiksajátkötelezettségeiket.

A Covid19 gazdaságihatásainakenyhítéséreirányulóállamibeavatkozásnak pénzügyitámogatás, ösztönző csomagok vagymáscélzottbeavatkozásokformájábankelltörténnieavállalatokszámára,amelyesetbenatámogatásbanrészesülővállalatoknakakövetkezőknekkelllenniükKöteleznikellőketazENSZemberijogoktiszteletbentartásáravonatkozóvállalatifelelősségvállalásrólszólóirányadóelveinekbetartására.Aválságbanlévővállalatokmegsegítéséreirányulóállamiintézkedéseknekkülönösen a legbizonytalanabb helyzetbenlévőmunkavállalók védelmére kell összpontosítaniuk.

Továbbiinformációavállalatokemberi jogifelelősségéről:iránymutatások

Gyermekek.

BáraCOVID-19okoztatünetekagyermekeknélenyhénektűnnek,ésahalálozásiarányalacsony, a vírusmegelőzéséreésellenőrzésérehozott intézkedésekkövetkeztébennaponta jelentős gyermekvédelmi kockázatokmerülnekfel. Azországoknaknagyobbfigyelmet kell fordítaniuk a gyermekvédelmiigényekreés a gyermekek jogaira a világjárványra valóreagálásiéshelyreállításitervekkidolgozása és végrehajtása során. A gyermekek mindenek felett állóérdekeitprioritáskéntkellkezelni,és aválaszlépésekközéppontjábakellállítani.

188országbanországosiskolabezárástrendeltek el, ésvilágszerte több mint 1,5 milliárdgyermekneksérültazoktatáshozvalójoga.Sokesetbenalányoktólelvárják, hogya gondozási feladatokmellettazoktatássalis zsonglőrködjenek,ésegyenlőtlenahozzáférésüka távoktatási lehetőségekhez,különösenazért,mertnáluknagyobbakockázata annak, hogykimaradnakaziskolából, amihosszú távúkövetkezményekkeljáraz oktatásukra,egészségükreés gazdasági lehetőségeikrenézve.

  • Aháziőrizetelrendeléseés abezárásokkárosítjáka gyermekekmentálisésfizikaiegészségét. Az otthonról valóelzárása gyermekeket az erőszakveszélyénektesziki, beleértve a bántalmazást és a szexuális erőszakot is.Akiszolgáltatottgyermekek számára nyújtotttámogatószolgáltatásoknakésmenedékhelyeknek prioritást kell élvezniük.

    Gyermekek millióiküzdenekszegénységgelacsaládbetegségevagymunkaképtelensége miatt. A kiszolgáltatott helyzetben lévő gyermekekkülönösen veszélyeztetettek,beleértveaz utcán élőgyermekeket, a migráns és menekültgyermekeket, az emberkereskedelem vagy embercsempészetáldozataivá vált gyermekeket, a konfliktusövezetekben élőgyermekeketés afogyatékkalélőgyermekeket.

    Továbbiinformációagondozottgyermekekről

    Sürgősségi intézkedések

    Akormányoknehézdöntésekelőttállnaka COVID-19-revaló reagálás során. A nemzetközi jog lehetővé teszi,hogyasúlyosfenyegetésekre válaszulszükséghelyzetiintézkedésekethozzanak, de az emberi jogokat korlátozó intézkedéseknek arányosnak kell lenniükafelmértkockázatokkal, szükségesnek kell lenniük, ésmegkülönböztetésmentesenkellőketalkalmazni. Ez azt jelenti, hogy aközegészségügyvédelme érdekébenmeghatározotthangsúlyt ésidőkeretetkell alkalmazni, és a lehető legkevésbébeavatkozómegközelítést kell alkalmazni.

    A szükségállapot kihirdetésekor a Polgári és Politikai Jogok NemzetköziEgyezségokmányábanrészesállamoknakeleget kell tenniükjogi kötelezettségüknek,miszerinthivatalos értesítést kell küldeniükaz ENSZ főtitkárán keresztül. A regionális emberi jogiegyezményekhasonló kötelezettségeket tartalmaznak.

    ACovid19tekintetébenaszükségállapotravonatkozóhatásköröket csaktörvényesközegészségügyi célokra szabad felhasználni,ésnem szabadarrahasználni,hogyelnyomjákazellenvéleményt,megakadályozzákazemberijogiaktivisták ésújságírókmunkáját,megtagadjanakmás emberijogokat,vagymásolyan intézkedéseket hozzanak,amelyek nem feltétlenül szükségesekaz egészségügyi helyzet kezeléséhez.Nemszabadalapkéntfelhasználni

    Bizonyosjogok,mintpéldáula visszaküldés tilalmánakelve, a kollektív kiutasítástilalma, a kínzás és a rossz bánásmódtilalma,valaminta gondolat-,lelkiismeretiés vallásszabadsághoz valójogmégszükségállapotban sem korlátozhatók (módosíthatók).

    A kormányoknak tájékoztatniuk kell az érintett lakosságotarendkívüliintézkedésekjellegéről,alkalmazásiterületérőlésérvényességiidejéről, éseztazinformációtrendszeresenfrissítenikell, és széles körbenhozzáférhetővékelltenni.

    Aholcsaklehetséges, fontos, hogy a kormányokne használják aszükséghelyzetiintézkedésekrevonatkozó hatáskörüketa mindennapi életkorlátlanideigtörténőszabályozására, felismerve, hogybiztosítani kellanormálisélethezvalóvisszatéréstésa válság különböző szakaszaiban felmerülőszükségletek kielégítését.

    Továbbiinformációavészhelyzetiintézkedésekrőlésmenedékhelyekről:iránymutatások

    Környezetvédelem

    A Covid19válság egyértelmű igazságot tár fel akatasztrófaveszélyrőlaz egyre inkábbglobalizáltvilágban.Ahatékony reagáláshozgyors, ambiciózus és tényeken alapulónemzetközi szintűmegelőzőintézkedésekrevan szükség. A jövőbeli globálisveszélyek, köztük a világjárványok elhárítása érdekében meg kellvédenia biztonságos, tiszta, egészséges és fenntartható környezethez való jogot, amelytőlmindannyiunkegészségeésjólétefügg.

    A Covid19válság emberijogialapúmegközelítéseszükségesahhozis, hogya válságnak a szegényekre, a kiszolgáltatottakra és amarginalizáltakragyakorolt egyenlőtlenhatásaival, valamint aválságmögöttestényezőivel,köztükakörnyezetpusztulásával foglalkozzunk.

    Az emberijogokkal, akörnyezettelés a Covid19-celkapcsolatosalábbiüzenetek kiemelik az államok és mások-köztük a vállalkozások-alapvető emberi jogi kötelezettségeit és felelősségét a Covid19-válság kezelése és az arra való reagálás során.

    Továbbiinformációértlásda Covid19-ről és a környezetrőlszóló iránymutatásokat.

  • Étel.

    A Covid19válságsúlyosbítottaaz élelmiszer-biztonsághiányát, mivel a szabad mozgás korlátozása és a védőfelszerelésekhiányaa mezőgazdasági dolgozókatérintette, akik közül sokan bizonyos körülmények között migránsok. Azélelmiszertermelésbiztosítása érdekébensürgősintézkedéseket kell hozni a mezőgazdasági dolgozók mobilitásának és biztonságos munkakörülményeinek biztosítására,valamintpénzügyitámogatástéshiteltkellnyújtaniakistermelőknek (különösen a nőknek),apiacoknakésamezőgazdasági inputanyagokhoz, például vetőmagokhoz valóhozzáférésnek.

    Sürgősintézkedésekrevan szükség alegszegényebb ésaleginkább marginalizáltembereketsújtó élelmiszer-biztonsághiányánakkezelése érdekében.Intézkedéseketkellhozniazemberektáplálkozásiszükségleteinekkielégítéséreirányulósürgősségisegítségnyújtásbiztosítására, többek között élelmiszer- és táplálkozásisegélyekrévén.

    Nemszükséges.

    A Covid19-re adott hatékony válaszoknak teljes mértékben figyelembe kell venniük és kezelniük kell a nők,alányok ésazLMBTIembereksajátoskörülményeit,hozzáállásátés szükségleteit, és biztosítaniuk kell, hogy a meghozott intézkedésekmentesüljenekanemialapúközvetlenvagyközvetettmegkülönböztetéstől.

    Anőknekéslányoknakegyregyakrabbankellotthonigondozóifeladatokatellátniuk, ami további stressznektehetiki őket, ésnövelhetia fertőzés kockázatát. Világszerte a nők teszik ki az egészségügyi dolgozók 70%-át, beleértve a szülésznőket,ápolókat, gyógyszerészeket és a közösségi egészségügyi dolgozókat,akikfokozottankivannaktéveafertőzésveszélynek. Célzottfellépésrevan szükség a válság nőkre és lányokra gyakorolt aránytalan hatásának kezelése érdekében.

    Sokországban a nők aránytalan kockázatokkal szembesülnek a foglalkoztatási ágazatban, aholsoknő dolgozikaz informális szektorban(pl. háztartásialkalmazottként,dadaként,mezőgazdaságitermelőként,családivállalkozásokattámogatva), ésatársadalombiztosítás,azegészségbiztosításésafizetettszabadsághiányamiattelsőkéntveszíthetik el állásukat,vagyőketérintheti a válság. Sok nő függ agyermekgondozásiszolgáltatásokegyre szűkülő elérhetőségétőlés megfizethetőségétől is,amitovábbkorlátozzamunkaképességüketés jövedelemszerzésilehetőségeiket.

    Az idősebb nők nagyobb valószínűséggel élnek szegénységben,vagykapnakkevésnyugdíjat,illetve egyáltalán nem kapnak nyugdíjat, amisúlyosbítjaa vírus hatását, éskorlátozzaaz árukhoz, élelmiszerhez, vízhez, információhoz és egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférésüket.

    A korlátozó közegészségügyi intézkedések,beleértveaz otthonmaradásitilalmatésa kijárásitilalmat,növelik a nemi alapú erőszaknak, különösen apárkapcsolatiés a családon belüli erőszaknak való kitettséget.Anemi alapú erőszakáldozataiszámáranyújtott támogató szolgáltatásokat és biztonságos menedékhelyeketprioritásként kell kezelni, beleértve a hatékonyátirányításilehetőségekésabiztonságbavezető utakelérhetőségétés hozzáférhetőségétaz áldozatok számára. ACovid19 üzeneteinek tartalmazniuk kell aforródrótokra és az online szolgáltatásokra vonatkozó információkat.

    A szexuális és reproduktív egészségügyi szolgáltatásokat életmentő prioritásnak és a válaszlépések szerves részének kell tekinteni, beleértve afogamzásgátlást, az anyai ésújszülöttellátást,aszexuálisútonterjedőbetegségekkezelését, abiztonságosabortusz-ellátástésahatékonyáldozatiutakhoz való hozzáférést, többek között a nemi alapú erőszak áldozatai számára.Aforrásokatnem szabad elvonni az alapvető szexuális és reproduktív egészségügyi szolgáltatásoktól, ami különösen a nők és lányokjogaitéséletétérintené.

    AvilágjárványsoránazLMBTI-emberekis fokozottkockázatoknakvannak kitéve, ésaválaszadásitervekbekonkrét intézkedéseket kell beépíteniehatásokkezelésére. A rendelkezésre állóbizonyítékokaztmutatják, hogy az LMBTIembereknagyobb valószínűséggel dolgoznak az informális szektorban, és magasabb a munkanélküliség és a szegénység aránya.Emellettaz LMBTIemberekszámára különösen fontos egészségügyiszolgáltatásoknak,köztüka HIV-kezelésnekés -tesztelésnekválsághelyzetbenisfolytatódniuk kell.

    A politikai vezetőknek és más befolyásos személyeknek fel kell emelniükszavukat az LMBTIemberekkelszembenimegbélyegzés és gyűlöletbeszéd ellen avilágjárványhelyzetekben.

    Azotthonmaradásra vonatkozókorlátozásoknéhányLMBTIfiataltellenséges környezetbezártak, ahol nemegyüttműködőcsaládtagokéslakótársak vannak, ami növeli az erőszaknak,abizonytalanságnakésa depressziónak való kitettségüket. Azállamnakbiztosítaniakell, hogy a támogató szolgáltatások ésmenedékhelyek ebben az időszakban isrendelkezésreálljanak.